Prawa Europejczykow po wyjsciu UK z Unii

W związku ze zbliżającym się Brexitem, rząd brytyjski przygotował ofertę dla obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Data ostatecznego wyjścia nie jest jeszcze znana, ale przewidywane jest, że będzie to nie później niż 29 marca 2019. Natomiast data graniczna zostanie ustalona w ciągu paru miesięcy i nie będzie to wcześniej niż 29 marca 2017 i nie później niż 29 marca 2019. Data graniczna będzie wskaźnikiem dla rządu, aby przyznawać statusy pobytu w Wielkiej Brytanii na czas nieokreślony lub tymczasowy.

  1. Ci, którzy mieszkają i pracują/studiują w Wielkiej Brytanii przez 5 lat z rzędu do daty granicznej, będą mogli ubiegać się o ‘settled status’ czyli taki, który pozwoli im żyć w Wielkiej Brytanii na czas nieokreślony i korzystać z opieki zdrowotnej, benefitów, itp. Dla nich niewiele się zmieni w związku z Brexitem
  2. Ci, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii przed datą graniczną i w momencie wyjścia UK z Unii Europejskiej nie osiągną pięciu lat rezydentury, będą mogli oplikować o ‘settled status’ po pełnych pięciu latach pobytu w UK od czasu przyjazdu. Obejmie ich tzw. okres przejściowy, trwający około 2 lata.
  3. Ci, którzy przyjadą do Wielkiej Brytanii po dacie granicznej będą mogli ubiegać się o pozwolenie pobytu w UK na nowych prawach, których rząd brytyjski jeszcze nie ustalił.
  4. Dzieci, które mieszkają w Wielkiej Brytanii z rodzicami lub planują dołączyć do rodziców w UK, nie obejmuje data graniczna. W ich imieniu o ‘settled status’ będą mogli ubiegać się rodzice.

Karty Stałego Rezydenta przyznawane są teraz na prawach Unii Europejskiej. Nie będą one miały ważności po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. KAŻDY obywatel Unii Europejskiej będzie musiał ubiegać się o przyznanie pozwolenia na pobyt w UK na czas tymczasowy lub nieokreślony – rodzaj pozwolenia będzie zależeć od warunków podanych powyżej. Mimo tego, że Karty Stałego Rezydenta stracą ważność, będą one kluczowe w aplikowaniu o pozwolenie na pobyt na czas nieokreślony – Rezydentura powinna znacznie skrócić i ułatwić proces aplikacji.