Ubezpieczenie domu

home-insuranceUbezpieczenie domu w Wielkiej Brytanii dzieli się na dwa typy: ubezpieczenia budynku (“Building Insurance”) i zawartości domu (“Content Insurance”). Jeżeli jesteś właścicielem domu lub nosisz się z zamiarem kupna musisz posiadać polisę ubezpieczeniową. Jednym z wymagań jakie stawiają banki podczas finalizacji procedury zakupu domu na kredyt jest obowiązek posiadania ubezpieczenia “Building Insurance”.

Wybór polisy ubezpieczeniowej na dom na pierwszy rzut oka może wydawać się łatwy, lecz musimy pamiętać, że chodzi w tym przypadku o nasz cały dobytek.

Na rynku ubezpieczeń nieruchomości w UK istnieje wiele firm, które oferują bardzo zróżnicowane produkty. Nie istnieje jeden uniwersalny typ polisy, który pasuje do wszystkich rodzajów budynków lub nieruchomości, gdyż tylko pozornie większość domów w UK wygląda podobnie.

Większość firm ubezpieczeniowych oferuje dwa typy ubezpieczenia. Pierwszy rodzaj polisy tzw. „New-for-old”, które można opisać jako wymiana na nowe (replacement as new). Polisa taka pokryje nam pełne koszty skradzionych lub zniszczonych przedmiotów.

Możliwe jest również, że koszt naprawy zniszczonego przedmiotu będzie nam zwrócony, jeżeli będzie taka potrzeba lub z punku widzenia ubezpieczyciela taka forma rekompensaty będzie najodpowiedniejsza.

Generalnie rzecz biorac, polisa taka pokryje większość przedmiotów w domu, z wyjątkiem ubrań i pościeli.

Drugi typ polisy to tzw. “Wear and tear”, które jest określane jako “Indemnity Policy” (odszkodowanie). W przypadku tej polisy zwrócone zostaną nam koszty wymiany lub naprawy uszkodzonego przedmiotu, jednak będą one pomniejszone o jego zużycie.

Co pokrywa standardowa polisa na dom?

Polisa na dom pokrywa koszty naprawy lub odbudowy domu w przypadku zniszczeń w następujących przypadkach:
– pożar lub wybuch,
– wandalizm,
– szkody spowodowane uderzeniem pojazdu lub samolotu,
– obsuwanie gruntu,
– katastrofy naturalne np. sztorm lub powódź,
– upadek drzew lub gałęzi drzew,
– wyciek wody z rury lub systemu hydraulicznego,
– wyciek oleju z systemu grzewczego.

W zależności od rodzaju polisy, może ona także pokrywać garaż, budynki gospodarcze, ogrodzenie, ściany zewnętrzne oraz podjazd.

Czego nie pokrywa polisa na dom?

Polisa na dom nie pokryje szkody, która wynika ze zużycia materiałów podczas użytkowania Twojego domu. Wyłączenia na polisach ubezpieczeniowych mogą się różnić w zależności od firmy, natomiast generalnie wykluczone są szkody spowodowane przez:

– mróz,
– nieszczelne rynny,
– owady, ptaki oraz szkodniki.

Standardowym wykluczeniem na polisach są także szkody, które wystąpiły podczas Twojej nieobecności przez więcej niż 30 dni. Wiele firm jest w stanie pokryć takie szkody natomiast musisz je powiadomić o tak długiej nieobecności w domu.

Wyłączenia na polisie różnią się w zależności od firmy ubezpieczeniowej, więc upewnij się wcześniej, że polisa którą masz zamiar wykupić spełnia Twoje oczekiwania.

Od czego zależy kwota ubezpieczenia domu?

Tak jak w przypadku każdego rodzaju ubezpieczeń, firma ubezpieczeniowa będzie chciała zebrać jak najobszerniejsze informacje na temat danego ryzyka. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie domu podstawowe informacje brane pod uwagę to:

– rodzaj budynku (semi-detached, terraced, flat itp.),
– rok budowy,
– ilość pokoi oraz łazienek,
– ilość mieszkańców,
– konstrukcja ścian (cegła, kamień, betonowe bloki, drewno),
– konstrukcja dachu (dachówka, beton, azbest, słoma, metal),
– kod pocztowy (w miejscach gdzie występuje więcej kradzież tj. duże aglomeracje, stawka ubezpieczenia będzie większa, możliwe jest także wykluczenie kradzieży),
– odległość od najbliższego ujęcia wody (rzeka, jezioro, morze – bliska odległość wiąże się z większym ryzykiem zalania),
– odległość od najbliższych drzew (ryzyko upadku drzewa, zniszczeń wywołanych przez korzenie drzewa, ryzyko destabilizacji domu poprzez ruchy wód gruntowych)
– rodzaje zabepieczeń (alarm, czujniki dymu, typ zamków w drzwiach oraz oknach itp.),

Jeżeli jesteś właścicielem domu lub podnajmujesz go innym osobą musisz mieć ubezpieczenie budynku. W warunkach umowy Twojego kredytu hipotecznego jest zazwyczaj informacja o obowiązku posiadania takiego ubezpieczenia.

W sytuacji, gdzie wynajmujesz dom od landlorda, obowiązek ubezpieczenia budynku spoczywa na nim.

Pamiętaj aby ubezpieczyć swój dom, gdyż w razie np. pożaru możesz stracić cały dorobek swojego życia i Twoje finanse mogą zostać zachwiane w sposób znaczący